Tradicija bibliotekarstva u Šapcu duža je od 16o godina. Ideja o osnivanju Čitališta šabačkog potekla je od učenih ljudi Šapca, Polugimnazije i crkve još davne 1847. godine. Od tada do danas Biblioteka šabačka bila je, u raznim fazama: Čitalište, Čitaonica, Knjižnica, Biblioteka (okružna, opštinska, narodna, matična). U Prvom svetskom ratu izgoreo je sav bibliotečki fond zajedno sa svojim skloništem, kafanom Jelen na Bairu. Iz bibliotečke strukture započet je pozorišni život u Šapcu, postavljene osnove Muzeja i arhiva, stvorena je bibliotečka tradicija našeg grada i šire – naše kulture.
Dom Biblioteke šabačke je Vladičanski dvor, lepa, korisna i dugovečna zgrada, uz koju se danas gradi novi deo – aneksna zgrada.
Kao riznica kulturnog blaga, Biblioteka šabačka je od 1994. godine i matična biblioteka za Mačvanski okrug. Biblioteku čine odeljenja, fondovi i zbirke- ukupno oko 160.000 knjiga i više hiljada tomova periodike, neknjižne građe, probrani programi kulture. Celokupan rad biblioteke je automatizovan a elektronski katalog publikacija se može videti na sajtu Biblioteke:www.bibliotekasabac.org.yu
Biblioteka šabačka prepoznaje se poslednjih godina svojim Zavičajnim odeljenjem, fondom od 3725 monografske publikacije, 173 naslova zavičajne periodike, neknjižnom građom i posebnim zbirkama – starom i retkom knjigom i rukopisima. Najstarija knjiga u zbirci je Itika Jeropolitika, objavljena 1774. godine, a pet knjiga su na Listi stare i retke knjige, kulturnog dobra od izuzetnog značaja.
Biblioteka šabačka programima kulture, visokih estetskih vrednosti (književne večeri, tribine, predavanja, likovne izložbe, izložbe knjiga i neknjižne građe, animativni rad sa decom) proširuje horizont očekivanja čitalačke publike i time ostaje na putu svojih trajnih stremljenja i ideala da bude jedna od najvažnijih, ako ne i najvažnija karika kulturnog identiteta grada. Posebne svečanosti u Biblioteci su Dani knjige koji traju od 24. maja do 28. juna i Dan Biblioteke, 11. oktobar.