Turistička tura o tvrđavi Stari grad počinje šetnjom do same tvrđave i pričom o Mehmedu II koji je 1470. godine poslao u Šabac 20.000 turskih vojnika na ovaj deo toka reke Save kako bi kontrolisao, svog tada najvećeg protivnika, austrougarskog vojskovođu – Matiju Korvina.
Posetioci bi bili upoznati sa sa kulturno-istorijskom biografijom, istorijskim činjenicama i zanimljivostima o vrsti gradnje tvrđave Stari grad, njenoj nameni, samom geo-političkom mikropoložaju arheološkog lokaliteta i istorijatu šabačke tvrđave kroz nekoliko povezanih celina (tvrđava od drveta i blata, tvrđava od cigle i kamena, tvrđava u 16., 17.i 18.veku, tvrđava posle Karlovačkog mira, tvrđava tokom Austro-turskih ratova, tvrđava za vrema Kraljevine Jugoslavije, tvrđava za vreme Drugog svetskog rata). Poseban segment turističke ture biće posvećen tvrđavi u fazi rekonstrukcije i njenom budućem izgledu i nameni.
Kuriozitet ove turističke ture jesu svakako imena istorije tvrđave Stari grad, poput sultana Sulejmana Veličanstvenog koji je boravio na tvrđavi 1521. godine, Vlada Cepeša, poznatijeg kao Grofa Drakulu. Nezaobilazna ličnost o kojoj će biti reči je i Zmaj Ognjeni Vuk, unuk Despota Đurađa Brankovića i zapovednika u Ugarskoj vojsci u službi Matije Korvina koji je u Šapcu službovao 1476. godine.
Turističkom turom obuhvaćena je istorija tvrđave Stari grad i Šapca, duga više od 500 godina. Posetioci bi imali priliku da čuju interesantne istorijske detalje o životu turske vojske, civilnog stanovništva, vakufskim zgradama (podgrađu) tvrđave, dizdarevoj rezidenciji, prvom mostu na reci Savi iz 1521. godine, školama iz tog peroda, kućama od pletara i džamijama koje su postojale u Šapcu za vreme turske vladavine.
Priča nas vodi i izvan granica same tvrđave, mesta gde se rodio Šabac. Šabac kao turska kasaba pre dolaska Jevrema Orenovića, naselje sa više od 15 mahala i mnoštvom hanova i mehana, preteča poznatih šabačkih kafana je riznica nepoznatih činjenica koje će svi posetioci imati priliku da čuju.
Poreklo imena grada Šapca je posebna celina ove turističke ture. Interesantno je to što se do današnjih dana ne zna precizno zašto se Šabac zove upravo tako. Turistički vodič će u ovom delu turističke ture, predstaviti različita stanovišta i hipoteze od perioda kada su Turci vladali na ovim prostorima do hipoteza novije geografije i istorije (npr. Šabacijum, Savac, Savacijum, Zaslon, Bejurdelen, itd.).
Sinteza reke Save i tvrđave Stari grad je neraskidiva veza i poslednji deo ove turističke ture. Sa posebnim akcentom na ovako važnu prirodnu vrednost koji ima grad Šabac i koja je u svom celokupnom toku najšira upravo kod Šapca, posetioci će biti upoznati sa rekom Savom kao turističkim potencijalom, granicom, izvorom života, ali i nevolja u prošlosti, sadašnjosti i budućnosti.